Ile kosztuje projekt aranżacji wnętrz?

Wiele osób chciałoby wiedzieć, ile kosztuje, np. zaprojektowanie wnętrza nowo zakupionego mieszkania w Gdyni, a ile w Gdańsku. Nie ma minimalnej i maksymalnej ceny, a architekci potrafią się cenić. Niemniej jednak ceny w każdym przypadku mogę się znacznie różnić i to wszystko zależy od wielu czynników, a w większości przypadków jest sprawą czysto indywidualną.

Zależność ceny od rodzaju wnętrza

To ważne pytanie, od którego zaczyna się każda wycena. Cena zaaranżowania domu jednorodzinnego z garażem, kotłownią, długimi korytarzami, dużą częścią dzienną, szafami lub łazienkami ze skosami i typowego mieszkania dwupokojowego jest inna. Oczywiście, w tym przypadku działa to na korzyść domu. Jest to jednak widoczna oszczędność, ponieważ mniejszą wartość projektu na m2 rekompensuje duża powierzchnia pomieszczeń. Rzadko projektuje się garaż, kotłownię lub inne pomieszczenia techniczne, więc automatycznie kilka m2 nie jest potrzebne. Ale kuchnia lub salon jest zwykle większy niż np. całe mieszkanie w bloku.

Gdzie szukać projektantów wnętrz?

W tym przypadku przedział cenowy jest największy. Przyczyn dużych cen w biurze projektowym zatrudniającym kilku architektów nie należy jednak poszukiwać tylko w przypadku konieczności opłacania pracowników, wynajmowania mieszkania, kosztów operacyjnych, podatku VAT, podatków i kawy dla klientów. Jest to również koszt reputacji marki i budowania wizerunku profesjonalnej firmy. Najdroższe biura projektowe, np. w Gdańsku, o wartości m2 nawet 300-350 PLN. Jest to również naturalna selekcja klientów, choć nie brzmi to źle. Są biura i architekci, którzy służą tylko najzamożniejszym. Po drugiej stronie są studenci, początkujący projektanci, jednoosobowi architekci i projektanci, którzy projektują po godzinach. Są reklamy, w których gwarantują wykonanie złożonego projektu z wizualizacjami, nadzór w trakcie prac, kosztorys, twarz i krzyż za 20 PLN / m2. Można byłoby również znaleźć kogoś, kto wykona projekt za darmo. Zwykle ludzie ci są samozwańczymi dekoratorami bez wykształcenia, doświadczenia i wiedzy technicznej.

Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?

Tyle jest powodów, dla których szuka się architekta. Dla niektórych ma to być wsparcie w trudnej renowacji, podczas gdy inni wymagają konsultacji w sprawie aranżacji kuchni lub łazienki. Zanim zadzwonisz do architekta, zastanów się, czy ważniejsze jest skonsultowanie się z nim, czy całościowe podejście do tematu. W tych przypadkach bowiem projektowanie wnętrz cennik może znacznie kształtować. Zwykle rozróżnia się projekt koncepcyjny lub podstawowy, kompleksowy projekt lub częściowy projektu konsultacji. Forma i zakres współpracy z architektem to prawdopodobnie znacznie więcej, zawsze jest to sprawa indywidualna. Czasami rozmowy rozpoczynają się od krótkiej porady i kończą się projektem całego mieszkania. Dlatego nie ma ani ustalonego cennika prac projektowych, ani scenariusza takiej współpracy. Architekci, np. w Gdańsku, Gdyni lub innym dużym mieście zwykle określają różne zakresy swoich usług.